The Price per Weight or Mass calculator computes the price to buy or sell a certain weight (A) of a product at a unit price (UP) per unit weight (UW).
INSTRUCTIONS: Choose units (e.g. pounds or kilograms, dollars or Euros) and enter the following:
(A) Weight of Product - weight to be bought or sold (e.g., to buy 15 pounds of cheese)
(UP) Unit Price - cost associated with the Unit Weight (e.g., $49.95 for 3 pounds)
(UW) Unit Weight - weight associated with the Unit Price (e.g. 3 pounds that is priced at $49.95)
Price per Weight or Mass (TP): The calculator returns price to associated to buy or sell A at UP per B. The price will be returned in United States Dollars (USD). However, this can be automatically converted into numerous other currencies (see list below) via the pull-down menu next to the answer. The calculator also returns the number of units (nU) needed to achieve the weight/mass requirement (Weight of Product).
The Math / Science
If you know how much a certain weight or mass is valued, you can use that information to compute the value of a different amount of product. For simple example, a 3 pounds (B) of ground beef may cost $6.30 (UP). In that case, how much would 15 pounds (A) cost?
Note: Mass and weight are technically different. Mass is the amount of matter and weight is the force of that mass affected by gravity. HOWEVER, since we humans almost always live on the surface of the Earth, there is an easy conversion between weight and mass, and we can therefore make easy and fairly accurate conversions between a mass (e.g. kilograms) and a weight (e.g. pounds).
The Production Calculator computes the cost in time or capital to buy, produce or consume commodities measured by number of units or by length, area, volume or weight. It provides automatic conversions between different units for time, length, area, volume, mass and up to date currency conversions between several international currencies.
Price for Length: Enter a length and cost per unit length to see a total cost (e.g., 650 yards at $7.48 per foot is $14,586) .
Price per Area: Enter an area and cost per unit area to see total cost (e.g., 470 square feet at $3.23/ft2) to see a total cost.
Price per Volume Enter a length and cost per unit length to see a total cost.
Price per Weight or Mass: Enter a weight and cost per unit weight (e.g., 55 pounds at $2.45 per 6 ounces) to see the total cost.
Price per Ton: Enter the product weight and the price per ton to see the total cost.
Price per Unit: Enter the total number of units of a products, the unit price per unit number of units (e.g., 500 units at $47 per 20 units).
Price Compare Two Items by Length : Enter the length or distance and price of two items, and the calculator tells you which is the better buy and by how much.
Price compare Three items by Length: Enter the length or distance of tree items, and the calculator tells you which is the best buy and by how much.
Price compare Two Items by Area: Enter the area and price of two items, and the calculator tells you which is the better buy and by how much.
Price compare Three items by Area : Enter the area of tree items, and the calculator tells you which is the best buy and by how much.
Price Compare Two Items by Volume: Enter the Volume and price of two items, and the calculator tells you which is the better buy and by how much.
Price Compare Three items by Volume: Enter the Volume and price of three items, and the calculator tells you which is the better buy and by how much.